Розряди кухарів
Найвищий розряд кухаря
Заглянемо в ЕТКС і подивимося, як відрізняються розряди кухарів, що характерно для кожного з них.
Кухарі 2 і 3 розряду
Кухар 2-го розряду. Він виконує, зазвичай, допоміжні роботи на кухні. Це чистка картоплі, овочів, фруктів, плодів, ягід за допомогою ножа або спеціальних пристосувань. Також кухар-початківець займається перебиранням фруктів, ягід, зелені, овочів, картоплі та відокремлює негідні або попсовані екземпляри. Також він миє і промиває овочі, ріже їх. Займається нарізкою хліба, розморожуванням мороженої риби, птиці або м'яса. Займається патранням риби, птиці, обробленням м'яса і обробкою субпродуктів.
Кухар 2 розряду повинен знати правила первинної кулінарної обробки і вимоги до якості продуктів і сировини, повинен вміти нарізати хліб за правилами, ножем або за допомогою різальної машини, повинен знати терміни і правила зберігання різних очищених овочів і фруктів.
Кухар 3-го розряду. Займається приготуванням страв і виробів, які вимагають найпростішою кулінарної обробки. Варить овочі, робить каші, варить макаронні вироби, яйця. Смажить овочі, котлети, млинцеві вироби. Запікає овочі та вироби з круп. Займається проціджуванням, змішуванням, подрібненням, формуванням, фарширування, готує начинки. Робить бутерброди, а також страви з готових напівфабрикатів, або консервів або концентратів. Займається комплектацією і роздачею страв.
Кухар 4 розряду – що повинен вміти?
Кухар 4 розряду повинен вміти готувати страви, що вимагають середньої складності кулінарної обробки. Такі як - салати з овочів, м'яса, птиці, риби, вінегрет, холодець, оселедець, бульйони, супи, другі страви з овочів, м'яса, морепродуктів, риби, лопатями, кролика, соуси, напої, солодкі страви, вареники, пельмені, випічка . При цьому, повар 4 разряда знає рецептури, технології приготування страв, нормативні вимоги до якості, правил і термінів зберігання продуктів і готових страв, органолептичні методи визначення якості продуктів, а також повинен знати як кислотність, солоність і жорсткості води впливає на тривалість теплової обробки продуктів .
Кухар 5 розряду
Кухар 5 розряду – це вже фахівець досить високої кваліфікації. Він вміє готувати страви, що вимагають складної кулінарної обробки. Такі страви як холодець з риби або м'яса, асорті, прозорі супи з різних продуктів, дієтичні супи, розсольники, страви з риби, обробленої різними способами, страви з м'яса з гарнірами, страви з птиці, в тому числі фаршированої, омлети парові і фаршировані, соуси, і заправки, різноманітні вироби з тіста – тарталетки, воловани і т.д. Кухар 5 розряду займається складанням меню, робить заявок на продукти, становить товарні звіти. Кухар 5 розряду - це вже особа, яка несе відповідальність.
Кухар 6 разярда
Кухар 6 розряду – це вищий розряд кухаря, для нього обов'язково потрібно професійну освіту. Такі кваліфіковані кухарі вже працюють в ресторанах високої кухні і модних кафе. У його кваліфікацію входить виготовлення страв, що вимагають найскладнішою кулінарної обробки. Кухар 6 розряду готує такі страви як: порося заливний, паштети, рибу заливну або фаршировану, м'ясні страви, і заливні з м'яса і м'ясопродуктів; м'ясної сир, юшка з різної риби, окрошка, холодник, бульйони з профітролямі або фрикадельками, запечені порційні страви з м'яса і риби в соусах, м'ясне пюре, різне суфле, рулети, пудинги, котлети, різноманітні соуси з масла і яєць, креми-желе , муси, вироби з фруктів і ягід, з збитими вершками, пироги і торти, парфе, морозиво та ін. також кухар 6 розряду знає особливості кухонь різних країн і особливості дієтичної кухні.
"Якщо ви тільки починаєте розуміти ази кулінарії, вам буде потрібно вчитися, а якщо вже працюєте, підвищити розряд кухаря цілком можливо не відходячи від процесу приготування страв. В процесі роботи кухар напрацьовує досвід і відповідно підвищується його розряд".